PIC12F609-E/P
detaildesc
PIC12F609-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC12F609-E/P
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 12F
Package Tube
RAM Size 64 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12F609
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V