Home / Microcontrollers / PIC12CE674-10E/P
PIC12CE674-10E/P
detaildesc
PIC12CE674-10E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC12CE674-10E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 12C
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 16 x 8
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12CE674
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V