Home / Microcontrollers / PIC12C672-10E/SM
PIC12C672-10E/SM
detaildesc
PIC12C672-10E/SM
Microchip Technology
Product No:
PIC12C672-10E/SM
Package:
8-SOIJ
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 12C
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Core Processor PIC
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12C672
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 8-SOIJ
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V