PIC10F202T-I/MC
detaildesc
PIC10F202T-I/MC
Microchip Technology
Product No:
PIC10F202T-I/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-DFN (2x3)
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 10F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 24 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 3
Core Processor PIC
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC10F202
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V