Home / Microcontrollers / DSPIC33FJ32GP101-I/SS
DSPIC33FJ32GP101-I/SS
detaildesc
DSPIC33FJ32GP101-I/SS
Microchip Technology
Product No:
DSPIC33FJ32GP101-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16 MIPs
Series dsPIC™ 33F
Package Tube
RAM Size 1K x 16
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 15
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC33FJ32GP101
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V