Home / Microcontrollers / DSPIC33FJ128GP306A-I/MR
DSPIC33FJ128GP306A-I/MR
detaildesc
DSPIC33FJ128GP306A-I/MR
Microchip Technology
Product No:
DSPIC33FJ128GP306A-I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
64-VQFN (9x9)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40 MIPs
Series dsPIC™ 33F
Package Tube
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor dsPIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 18x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC33FJ128GP306
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V