AT89LV55-12PI
detaildesc
AT89LV55-12PI
Microchip Technology
Product No:
AT89LV55-12PI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 12MHz
Series 89LV
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals -
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number AT89LV55
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V