AT89C51RC-24JI
detaildesc
AT89C51RC-24JI
Microchip Technology
Product No:
AT89C51RC-24JI
Package:
44-PLCC (16.6x16.6)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 24MHz
Series 89C
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals WDT
Connectivity SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Base Product Number AT89C51
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V