AT87LV52-16AC
detaildesc
AT87LV52-16AC
Microchip Technology
Product No:
AT87LV52-16AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series 87LV
Package Tray
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals -
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number AT87LV52
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V