AT87F55WD-24AI
detaildesc
AT87F55WD-24AI
Microchip Technology
Product No:
AT87F55WD-24AI
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 24MHz
Series 87F
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals WDT
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Oscillator Type Internal
Base Product Number AT87F55
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V