AT87F51-24PI
detaildesc
AT87F51-24PI
Microchip Technology
Product No:
AT87F51-24PI
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 24MHz
Series 87F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals -
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Oscillator Type Internal
Base Product Number AT87F51
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V