VM5KB33R0
detaildesc
VM5KB33R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
VM5KB33R0
Package:
Radial
Description:
RES 33 OHM 10% 5W RADIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series VM
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±10%
Resistance 33 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Radial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C