Home / Oscillators / VFOV414-28CDDHT-10M000
VFOV414-28CDDHT-10M000
detaildesc
VFOV414-28CDDHT-10M000
CTS-Frequency Controls
Product No:
VFOV414-28CDDHT-10M000
Description:
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ HCMOS
Type OCXO
Output HCMOS
Series VFOV414
Function -
Frequency 10 MHz
Package / Case 14-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.807" L x 0.575" W (20.50mm x 14.60mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±20ppb
Height - Seated (Max) 0.404" (10.25mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C