Home / Oscillators / VF596EL-100-160.000 MHZ
VF596EL-100-160.000 MHZ
detaildesc
VF596EL-100-160.000 MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF596EL-100-160.000 MHZ
Description:
XTAL OSC VCXO 160.0000MHZ LVPECL
Type VCXO
Output LVPECL
Series VF596E
Package Bulk
Ratings -
Function Amplitude Control
Frequency 160 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SOJ, 2.54mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 65mA
Absolute Pull Range (APR) ±100ppm