Home / Oscillators / VF561L-160.000MHZ
VF561L-160.000MHZ
detaildesc
VF561L-160.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF561L-160.000MHZ
Description:
XTAL OSC XO 160.0000MHZ LVPECL
Output LVPECL
Series VF561
Package Bulk
Ratings -
Function -
Frequency 160 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SOJ, 5.08mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 60mA