Home / Oscillators / VF561EAL-1-40.00MHZ
VF561EAL-1-40.00MHZ
detaildesc
VF561EAL-1-40.00MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF561EAL-1-40.00MHZ
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ LVPECL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series VF561E
Package Bulk
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SOJ, 2.54mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 80mA