Home / Oscillators / VF540HL-2-20.000MHZ
VF540HL-2-20.000MHZ
detaildesc
VF540HL-2-20.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF540HL-2-20.000MHZ
Description:
XTAL OSC XO 20.0000MHZ HCMOS TTL
Function Enable/Disable
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SOJ, 5.08mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 40mA