Home / Oscillators / VF194-100-10.000MHZ
VF194-100-10.000MHZ
detaildesc
VF194-100-10.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF194-100-10.000MHZ
Description:
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCXO
Output HCMOS, TTL
Series VF194
Package Bulk
Ratings -
Function Amplitude Control
Frequency 10 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.303" L x 0.205" W (7.70mm x 5.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 30mA
Absolute Pull Range (APR) ±100ppm