V72B28H250BG2
detaildesc
V72B28H250BG2
Vicor Corporation
Product No:
V72B28H250BG2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 28V 250W
User Guide
Mfr Vicor Corporation
Type Isolated Module
Series MINI (250W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 88.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 250 W
Package / Case 9-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V72B28H250
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 110V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 8.93A