V72A3V3H264BN
detaildesc
V72A3V3H264BN
Vicor Corporation
Product No:
V72A3V3H264BN
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 264W
Type Isolated Module
Series Maxi (264W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 80.4%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 264 W
Package / Case Full Brick
Product Status Active
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V72A3V3H264
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 110V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 80A