V48C3V3C75BG2
detaildesc
V48C3V3C75BG2
Vicor Corporation
Product No:
V48C3V3C75BG2
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Type Isolated Module
Series MICRO (75W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 81.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V48C3V3C75
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 22.7A