V375A28H600B2
detaildesc
V375A28H600B2
Vicor Corporation
Product No:
V375A28H600B2
Description:
DC DC CONVERTER 28V 600W
Type Isolated Module
Series Maxi (600W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 87.8%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 600 W
Package / Case Full Brick
Product Status Active
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V375A28H600
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Input (Min) 250V
Current - Output (Max) 21.43A