V300B48C250B
detaildesc
V300B48C250B
Vicor Corporation
Product No:
V300B48C250B
Description:
DC DC CONVERTER 48V 250W
Type Isolated Module
Series MINI (250W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 250 W
Package / Case 9-DIP Module
Product Status Obsolete
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V300B48C250
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Input (Min) 180V
Current - Output (Max) 5.21A