V300B12H150BN2
detaildesc
V300B12H150BN2
Vicor Corporation
Product No:
V300B12H150BN2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 12V 150W
User Guide
Mfr Vicor Corporation
Type Isolated Module
Series MINI (150W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 86.6%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case 9-DIP Module
Product Status Obsolete
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V300B
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Input (Min) 180V
Current - Output (Max) 12.5A