Home / Tantalum Capacitors / TWAE477M100SBEZ0700
TWAE477M100SBEZ0700
detaildesc
TWAE477M100SBEZ0700
KYOCERA AVX
Product No:
TWAE477M100SBEZ0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 470UF 20% 100V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series TWA-E
Package Tray
Ratings -
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz