Home / Tantalum Capacitors / TWAE108K075SBEZ0000
TWAE108K075SBEZ0000
detaildesc
TWAE108K075SBEZ0000
KYOCERA AVX
Product No:
TWAE108K075SBEZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
WET TANT CAP
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series TWA
Package Bulk
Ratings COTS
Features High Reliability, Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 1000 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 120Hz