
onsemi
Product No:
TVS8501V5MUT5G
Manufacturer:
Package:
2-UDFN (1.6x1)
Manufacturer Standard Lead Time:
29 Weeks
Datasheet:
-
Description:
TVS DIODE 5VWM 11.5VC 2UDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.437
$0.437
10
$0.3572
$3.572
100
$0.243295
$24.3295
500
$0.182476
$91.238
1000
$0.136857
$136.857
2000
$0.125457
$250.914
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | onsemi |
| Type | Zener |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-UDFN |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | - |
| Base Product Number | TVS8501 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | 16pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | 2-UDFN (1.6x1) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 11.5V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 70A (8/20µs) |