
Samtec Inc.
Product No:
TSW-150-07-T-S
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$3.496
$3.496
10
$3.13215
$31.3215
100
$2.579155
$257.9155
500
$2.038738
$1019.369
1000
$1.750128
$1750.128
5000
$1.596608
$7983.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | TSW |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TSW-150 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 50 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.430" (10.92mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |