TS-701-HT-40P
detaildesc
TS-701-HT-40P
SCHURTER Inc.
Product No:
TS-701-HT-40P
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
CIR BRKR THRM 40A 250VAC 50VDC
User Guide
Mfr SCHURTER Inc.
Series TS
Package Bulk
Breaker Type Thermal
Illumination -
Actuator Type Push to Reset
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Approval Agency CSA C22.2, UL1077
Number of Poles 1
Base Product Number TS-701
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 50 V
Current Rating (Amps) 40A