TR50JBC5K00
detaildesc
TR50JBC5K00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR50JBC5K00
Description:
RES 5K OHM 5% 50W TO220
Tolerance ±5%
Resistance 5 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case TO-220-2
Product Status Active
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.810" (20.58mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220
Temperature Coefficient ±50ppm/°C