TR35JBC5K00
detaildesc
TR35JBC5K00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR35JBC5K00
Description:
RES 5K OHM 5% 35W TO220
Tolerance ±5%
Resistance 5 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 35W
Package / Case TO-220-2
Product Status Active
Size / Dimension 0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.762" (19.36mm)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220
Temperature Coefficient ±50ppm/°C