TR100JBC15R0
detaildesc
TR100JBC15R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR100JBC15R0
Description:
RES 15 OHM 5% 100W TO247
Tolerance ±5%
Resistance 15 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 100W
Package / Case TO-247-2
Product Status Active
Size / Dimension 0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.825" (20.96mm)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-247
Temperature Coefficient ±50ppm/°C