TPSY107K010H0100
detaildesc
TPSY107K010H0100
KYOCERA AVX
Product No:
TPSY107K010H0100
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TPS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code Y
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz