TPSV107M020Y0085
detaildesc
TPSV107M020Y0085
KYOCERA AVX
Product No:
TPSV107M020Y0085
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 20% 20V 2924
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TPS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2924 (7361 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 85mOhm @ 100kHz