TPSE157M016H0100
detaildesc
TPSE157M016H0100
KYOCERA AVX
Product No:
TPSE157M016H0100
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz