TPSE107M016S0125
detaildesc
TPSE107M016S0125
KYOCERA AVX
Product No:
TPSE107M016S0125
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 125mOhm @ 100kHz