TPS7A24125DBVR
detaildesc
TPS7A24125DBVR
Texas Instruments
Product No:
TPS7A24125DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time:
12 Weeks
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Update Time: 2024-07-19 18:08:42
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 75dB ~ 62dB (10Hz ~ 1kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Base Product Number TPS7A24125
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 4.5 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V