TPS62170QDSGRQ1
detaildesc
TPS62170QDSGRQ1
Texas Instruments
Product No:
TPS62170QDSGRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-WSON (2x2)
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Update Time: 2024-07-19 18:08:40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, DCS-Control™
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number TPS62170
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 17V
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Output (Max) 6V
Supplier Device Package 8-WSON (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.9V