TNPW06035K42BEEA
detaildesc
TNPW06035K42BEEA
Vishay Dale
Product No:
TNPW06035K42BEEA
Description:
RES 5.42K OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance ±0.1%
Resistance 5.42 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Base Product Number TNPW0603
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±25ppm/°C