TMS-120-02-L-S
detaildesc
TMS-120-02-L-S
Samtec Inc.
Product No:
TMS-120-02-L-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
.050" (1.27MM) MICRO HEADER
Update Time: 2024-07-19 18:05:00
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series TMS
Package Tube
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TMS-120
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.320" (8.13mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)