TLV751330500PDSQR
detaildesc
TLV751330500PDSQR
Texas Instruments
Product No:
TLV751330500PDSQR
Package:
10-WSON (2x2)
Datasheet:
pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V/5V 500MA 10WSON
Update Time: 2024-07-19 18:08:35
Ext Price
  • 1
Mfr Texas Instruments
PSRR 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA, 500mA
Base Product Number TLV751330500
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 2
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 500mA, 0.13V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-WSON (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 5V