TLV705285YFPR
detaildesc
TLV705285YFPR
Texas Instruments
Product No:
TLV705285YFPR
Package:
4-DSBGA
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4DSBGA
Update Time: 2024-07-19 18:08:35
Ext Price
  • 1
Mfr Texas Instruments
PSRR 80dB ~ 55dB (10kHz ~ 1MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XFBGA, DSBGA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Base Product Number TLV705
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA
Current - Supply (Max) 315 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V