TLV702125QDBVRQ1
detaildesc
TLV702125QDBVRQ1
Texas Instruments
Product No:
TLV702125QDBVRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 1.25V 300MA SOT23-5
Update Time: 2024-07-19 18:08:35
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 68dB (1kHz)
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number TLV702125
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 300mA
Current - Supply (Max) 370 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V