TLV1117LV28DCYR
detaildesc
TLV1117LV28DCYR
Texas Instruments
Product No:
TLV1117LV28DCYR
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT223-4
Mfr Texas Instruments
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-4
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V