TLV1117-33CDCYR
detaildesc
TLV1117-33CDCYR
Texas Instruments
Product No:
TLV1117-33CDCYR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
Update Time: 2024-07-19 18:08:34
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 800mA
Base Product Number TLV1117
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-4
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V