TL750M05CKTE
detaildesc
TL750M05CKTE
Texas Instruments
Product No:
TL750M05CKTE
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
3-PowerFLEX™
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Update Time: 2024-07-19 18:03:59
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 544
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 750mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 3-PowerFLEX™
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V