Home / Tantalum Capacitors / TAZV686K025LBSB0024
TAZV686K025LBSB0024
detaildesc
TAZV686K025LBSB0024
KYOCERA AVX
Product No:
TAZV686K025LBSB0024
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 68UF 10% 25V 2824
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TAZ
Package Bulk
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 68 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C