Home / Tantalum Capacitors / TAZH685K035CRSZ0800
TAZH685K035CRSZ0800
detaildesc
TAZH685K035CRSZ0800
KYOCERA AVX
Product No:
TAZH685K035CRSZ0800
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TAZ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 6.8 µF
Failure Rate Z (Non-ER)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2915 (7338 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm @ 100kHz