Home / Tantalum Capacitors / TAZH106K035CSSB0023
TAZH106K035CSSB0023
detaildesc
TAZH106K035CSSB0023
KYOCERA AVX
Product No:
TAZH106K035CSSB0023
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series Military, MIL-PRF-55365/11, TAZ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Failure Rate B (0.1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2915 (7338 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz