TARW156K025
detaildesc
TARW156K025
KYOCERA AVX
Product No:
TARW156K025
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 15UF 10% 25V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TAR
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.169" Dia x 0.409" L (4.30mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code W
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm